خلاصه برنامه و نکاتی در باره  پلاتفرم بین المللی علیه ایزلاسیون

 

در پی پرسش هایی که در مورد پلاتفرم بین المللی علیه ایزولاسیون به دست ما رسیده است، مطلب زیر برای آشنایی بیشتر با این پلاتفرم آماده شده است. در قسمت پایانی، برنامه امسال کنفرانس درشهر آتن (یونان) ترجمه شده است.

گفتگوهای زندان: http://www.dialogt.org

برای تماس و اطلاعات بیشتر لطفا با dialogt@web.de  تماس بگیرید.

 

***

 

اولین جلسه (کنفرانس) پلاتفرم بین المللی علیه ایزلاسیون توسط فعالین چپ از ترکیه  در سال 2002 برگزار شد و در روند خود با همکاری و هماهنگی بسیاری از گروه های مدافع زندانیان سیاسی و سازمانهای چپ دیگر کشورهای جهان به کار خود تا به امروز ادامه داده است. همانگونه که در متن دعوت نامه امسال آمده است، پلاتفرم بین المللی علیه ایزلاسیون تاکنون 4 بار از سال 2002 به صورت سالیانه برگزار شده است. شرکت کنندگان در این جلسات عمدتا زندانیان سیاسی سابق، روشنفکران، هنرمندان مبارز، کمیته های همبستگی با زندانیان سیاسی، تشکل های خانواده های زندانیان سیاسی و نهادهای حقوق بشر هستند. علاوه بر آن سازمان های انقلابی، سوسیالیست، آنارشیست، تروتسکیست، غیرپارلمانی از این نشست ها حمایت می کنند.

دعوت نامه و نیز پلاتفرم حاصل همکاری گروه­های کاری از کشورهای مختلف است که زندانیان سیاسی سابق و فعالین چپ ایران نیز به سهم خود تلاش در بازتاب سرکوب ها و وضعیت مبارزه اجتماعی و طبقاتی در ایران در این جلسات بین المللی دارند. بدیهی است که تدارک و حضور فعال تر اپوزیسیون چپ ایران در جلسات تدارکی، نقش مهمی در بازتاب درست از وضعیت سرکوبگری های رژیم جمهوری اسلامی در سطح نیروهای پیشرو جهان دارد. تجربه گفتکوهای زندان در نشست های مختلف بین المللی و از جمله جلسات اخیر نشان می دهد که مرز بندی دقیق با رژیم ارتجاعی جمهوری اسلامی و نیز روند سیاست های امپریالیستی، برای ترسیم چهره درست از سیاست های اپوزیسیون چپ ایران حائز اهمیت بسیار است و محکومیت رژیم در این گونه مجامع بدون حضور فعال و سازنده نیروهای پیشرو قابل تصور نیست.

 

در سال 2003، سمپوزیوم بین المللی برعلیه ایزولاسیون، در شهر فلورانس ایتالیا برگزار شد که در این سمپوزیوم هیئتی از زندانیان سیاسی سابق ایران نیز به تشریح وضعیت داخلی و بین المللی مبارزه سیاسی و انقلابی در ایران پرداختند. متن کامل سخنرانی ارائه شده از سوی هیئت ایرانی درسمپوزیوم با عنوان «چپ در خاورمیانه: چشم اندازهای رهایی» (سیاوش محمودی و همایون ایوانی) در لینک زیر در دسترس است: http://www.dialogt.org/Akhbar/chap&khawarmianeh.pdf

در این سمپوزیوم سه روزه (19 تا 21 دسامبر 2003) موارد زیر به بحث گذاشته شد:

-         زندانیان سیاسی و مقاومت در زندان: دلایل تاریخی، معنای استراتژیک و موقعیت مبارزه طبقاتی

-         دلایل کاربرد زندان های انفرادی: کاربرد قوانین رفتاری، عوامفریبی تحت عنوان بازپروری (ارشاد)، فشار سیاسی و تخریب هویت اپوزیسیون

-         کاربردهای عملی زندان های انفرادی: زندان های "نوع F " (ترکیه)، واحدهای کنترل (آمریکا)، FIES (اسپانیا)، اشتام هایم (آلمان) و... (در مورد باسک و ترکیه به خلاصه­ای از ترجمه کتاب  Tondar  در لینک زیر مراجعه کنید:

http://www.dialogt.org/image/zendan_international/tondar_baskenland.htm )

-         دلایل ملی و بین المللی مقاومت در زندان: از روش های قرون وسطی تا جهانی سازی انفرادی در دوره کنونی

-         ابعاد حقوقی، انسانی، پزشکی و سیاسی کاربرد زندان­های انفرادی

-         و...

سخنرانی ها هم زمان به زبان های انگلیسی، ایتالیایی، ترکی، آلمانی، اسپانیایی و روسی ترجمه می شد.

 

***

 

 

 

 

 

 

خلاصه برنامه پلاتفرم بین المللی علیه ایزلاسیون از  15 تا 18 دسامبر 2006

آتن – یونان

 

جمعه 15 دسامبر

* افتتاحیه کنفرانس از طرف پلاتفرم بین المللی علیه ایزلاسیون، گزارش درباره کنفرانس سال گذشته، معرفی شرکت کنندگان و بررسی برنامه کنفرانس.

 

* سمینار درباره ایزلاسیون زندانیان سیاسی – چگونه مبارزه مشترک را ادامه بدهیم؟ –

همراه با خانواده های زندانیان ، انجمن های مدافع زندانیان و زندانیان سیاسی سابق

 

* سمینار درباره دادگاههای سیاسی و جنایی – چگونه ما می تونیم از حقوق سیاسی خود دفاع کنیم؟

همراه با کارشناسان حقوق بین المللی، وکلای دمکرات و وکلای انجمن ها و فعالین در دادگاهها...

 

* برنامه فرهنگی، - کنسرت برای آینده و امید مردم

– موزیک مردمی و اعتراضی، شعر و مهمانان مخصوص بین المللی... و سلف سرویس.

 

* سخنان کوتاهی از Angela Davis,Noam Chomsky, ونمایندکان کوبایی و فلسطینی...

 

* موزیک توسط: گروه­های موزیک Grup Yorum,Greek music,Arabic music (همزمان با کنسرت، شعرخوانی برای زندانیان سیاسی تدارک دیده شده است)

 

شنبه 16 دسامبر:

* سمینار درباره مبارزه علیه جنگ جهانی

 

* همراه با Noam Chomsky, Haj Ali,  (یا یک شخصیت دیگر که معرفه خشونت اشغالگران باشد)، درباره حقوق بشر در عراق ( Cihan Keskek )...

 

* سمینار درباره  US – ”anti- terror war ” و آینده حقوق اجتماعی و سیاسی در اروپا.

 

* جلسه درباره  network همبستگی با زندانیان سیاسی

 

* همراه با وکلای دمکرات،انجمن های مدافع زندانیانی که یک برنامه سالیانه و عملی در حمایت از زندانیان و فعالین سیاسی در دادگاهها دارند.

 

* کنسرت بین المللی

 

* موزیک توسط: گروه های موزیک، Irish folk (Pol Mcadaim),Grup Yorum ,ile Grup Sevcan,Basque folk music

      

یکشنبه 17 دسامبر:

* جلسه گروه کاری برای تهیه قطعنامه پایانی

 

* بررسی قطعنامه و معرفی تقویم فعالیتها در سال 2007

دوشنبه 18 دسامبر:

* کنفرانس مطبوعاتی

* در ضمن: ملاقات با نمایندگان پارلمان یونان و پارلمان اروپا، سازمانهای غیر دولتی، اتحادیه های کارگری و غیره، برای حمایت از قطعنامه جمعی و فعالیت هایمان.