گزارشی از برگزاری هیجدهمین سالگرد قتل عام تابستان ۶۷ در تورنتو و اتاوا

 

روز شنبه ۲۳ سپتامبر، در دهمین سالگرد فعالیت کانون خاوران مراسمی  به مناسبت هیجدمین سالگرد قتل عام تابستان ۶۷ در تورنتو در محل (نورت یورک سی ویک سنتر) برگزار شد. این برنامه با اعلام یک دقیقه سکوت  توسط آناهیتا رحمانی مجری برنامه و از بازماندگان قتل عام ۶۷ و به یاد مبارزان و زندانیان سیاسی کشته شده در دهه ی ۶۰ آغاز شد.

سپس پیام کانون خاوران توسط حسن پویا خوانده شد که در آن از ولی فیض مهدوی و اکبر محمدی ، دو زندانی سیاسی که چندی پیش در زندان اوین پس از یک دوره اعتصاب غذا کشته شدند یاد شد و به ضرورت تاسیس یک بانک دی ان ا (DNA) از نمونه خون بستگان زندانیان سیاسی  قتل عام شده در دهه ی ۶۰ به منظور استفاده از آن در آینده برای شناسایی هویت قتل عام شدگان اشاره شد.

پس از پیام کانون خاوررن ، پیامهای ولی فیض مهدوی، پدر اکبر محمدی و پدر  و مادر کبری رحمانپور پخش و خوانده شد.  بعد از آن فیلم کوتاهی از مراسم دهم شهریور امسال و ۱۱ شهریور سال گذشته  در خاوران پخش شد.

سخنران برنامه مینا احدی ، سخنگوی کمیته بین المللی علیه اعدام و مسؤل کمپین بین المللی علیه سنگسار بود. مینا با اشاره به ضرورت مطرح کردن همه ی زندانیان سیاسی قتل عام شده در دهه ی ۶۰، محور بحث خود را ضرورت لغو اعدام قرار داد و با پرداختن به اینکه اعدام قتل عمدی است که توسط دولتها برای ایجاد رعب و وحشت در جامعه و سرکوب و حذف مبارزان سیاسی و مخالفان  خود انجام می گیرد به گونه ای تاثیرگزار بحث خود را پیش برد و ضمن آن مطرح کرد: با وجود آنکه همسر من در دوره ی رفسنجانی اعدام شده است و دست رفسنجانی به خون هزاران  زندانی سیاسی آلوده است ولی معتقد به اعدام او نیستم اما او و دیگر سران و مسؤلان جمهوری اسلامی باید در دادگاههای بین المللی محاکمه شوند.  بحث مینا باتوجه به درگیری فعال و گسترده ی او در مبارزه علیه  اعدام زندانیان عادی ای همچون افسانه نوروزی و کبری رحمانپور و شعاری نبودن آن، توجه حاضرین را جلب کرد بطوریکه انعکاس آنرا در شرکت فعال مردم در بخش پرسش و پاسخ کاملا می توانستی ببنی.

پس از سخنرانی مینا که با  ادای احترام مردم نسبت به او که به نوعی بازتاب تشکر آنها از تلاشهایش در راستای لغو اعدام بود، برنامه اجرای تازه ای از "سرود ای ایران" توسط هنرمند ارزشمند فریدون فرهی ادامه یافت.  فریدون در اثر تازه اش "سرود ای ایران"که  بر وزن و   در نقد این سرود هست   را (به ویژه جنبه های ناسیونالیستی، شوینیستی آنرا) زیر سؤال می برد و انسان محوری را بر خاک محوری قرار می دهد.

بخش دوم برنامه پرسش و پاسخ بود که با شرکت فعال مردم در آن مقوله لغو اعدام را در ابعاد گسترده تری مورد بررسی قرار داد.  

  جمعیت حاضر  در این برنامه نزدیک به ۱۵۰ نفر بودند که با شاخه های گلی آمدند و در پایان با پخش گل در میان آنها  با شاخه گلی در دست به یاد هزاران گل زیبای پرپر شده در حاکمیت شوم جمهوری اسلامی و چندین سؤال در ذهن رفتند.

 

****

برنامه یادمان در اتاوا

 

روز یکشنبه ۲۴ سپتامبر مشابه همیین برنامه با همکاری کانون خاوران و به همت انجمن فرهنگی ایرانیان اتاوا و با تلاش و همکاری صمیمیانه ی رضا صفاری، در محل هرون کامیونیتی سنتر، با حضور تعداد چشمگیری برگزار گردید۔

در برنامه ی مذکور، مینا ۔بحث ضرورت لغو اعدام را بار دیگر مورد بررسی قرار داد۔ بعد از آن  فیلم کوتاه انیمیشن از فیلمساز خوب و مبارز مسعود رِِوف تحت عنوان "آبی همچون شلیک  گلوله ا ی" به نمایش در آمد۔

 در بخش پرسش و پاسخ موافق و مخالف حول لغو مجازات اعدام بحث کردند و  بیشتر آنها  با پرسشهای بسیاری در ذهن جلسه را ترک کردند۔

کانون خاوران

www.khavaran.com