Welcome to the Website of Kanoone Khavaran

The Organization for the Defense of Political Prisoners of Iran

 

 

دادگاه دهه ی خونین

کانون زندانیان سیاسی ایران

كميته بين المللى عليه اعدام

مرکز پیگرد سران رژیم اسلامی

کميته بين المللى عليه سنگسار

 
     

زندانی سياسی  آزاد بايد گردد   

 

خاوران تنها گورستان دسته جمعی ايران نيست؛ شناخته ترين آنهاست

 

قتل عام تابستان ۶۷ بیست و هفتِ ساله شد

 

 

 

امسال در شرایطی یادمان زندانیان سیاسی کشته شده در دهه ی شصت را تدارک می بینیم که موج اعدام زندانیان سیاسی ایران به ویژه زندانیان سیاسی( کرد،عرب وبلوچ) توسط جمهوری اسلامی ایران ، در هیاهوو کشمکش های درونی پس از"توافق هسته ای" سخت نگران کننده و هشدار دهنده است . باشد که امسال بخشی از برنامه های یادمان زندانیان سیاسی کشته شده دردهه ی ۶۰ ، به افشا ی اعدام های بی سر

 وصدای اخیر زندانیان سیاسی ایران اختصاص یابد.

 

س- جمهورى اسلامى در سال‌هاى اول دهه‌ى ۶۰، هيچ ابايي از انتشار نام و عكس زندانيان سياسى اعدام شده در روزنامه‌ها و يا خواندن نام آنها از راديو و تلويزيون نداشت؛ اما چرا همين رژيم در تابستان ۶۷، زندانيان سياسى را دزدانه پس از به اصطلاح محاكمه در دادگاههاى چند دقيقه‌اى اعدام و در گورهاى دسته جمعى به خاك سپرد و همه چيز را از مردم و خانواده‌هاى آنها پنهان نگهداشت ؟

ج- در سال‌های اولیه دهه‌ی ۶۰ مقامات رژیم می‌توانستند بهانه‌های مختلف برای اعدام مخالفان تولید کنند اما در تابستان ۶۷ برای اعدام زندانیانی که دارای محکومیت بوده و سال‌ها در زندان به سر برده بودند، از چنین امکانی برخوردار نبودند. آن‌ها بخوبی واقف هستند که کشتار ۶۷ نمونه‌ی بارز جنایت علیه بشریت است و پذیرش رسمی مسئولیت قتل‌عا م زندانیان سیاسی می‌تواند به عنوان بزرگترین سند برای محکومیت مسئولان رژیم به اتهام جنایت علیه بشریت تلقی شود و مورد پیگرد حقوقی در سطح بین‌المللی قرار گیرد و خطرهای جدی برایشان به همراه داشته باشد. همین پنهان‌کاری و فرار از پذیرش مسئولیت آن، بیش از هر چیز دلالت بر زشتی این کار حتی نزد خودشان دارد .

در واقع با عدم پذیرش رسمی مسئولیت اعدام‌ها، از زیربار محکومیت بین‌المللی گریخته و می‌کوشند در سطح داخلی نیز موضوع را به دست فراموشی بسپارند. کوبیدن بر طبل این کشتار تبعات داخلی و بین‌المللی دارد. اگر سرکلاف باز شود نمی‌توانند آن را جمع و جور کنند.

(از کتاب : در آستا نه ی توفانی روبنده ... )

 

در بیست وهفتمین سالگرد قتل عام تابستان ۱۳۶۷ ، بار دیگر گرد هم می آئیم تا یاد آن انسان های مبارز و

جان فشا نان  راه  آزادی و رهایی انسان را گرامی بداریم  .

زمان و مکان -  یک شنبه ،هجدهم اکتبر  ۲۰۱۵                                                                                         

North York Civic Centre (Mel Last man Square), 5100 Yonge St.

جزئیات برنامه در آینده اعلام می شود. 

 

حقوق بشر و دموکراسی برای ایران

 

كانون خاوران

 

کمیته ی همبستگی با مادران جانباختگان در ایران ( تورنتو- کانادا)

 

با حمایت  :  هفته نا مه ی شهروند.